Türk Uyuşturucu Baronu, Yıllar Sonra Suçunu İtiraz Etti

Alkayısı, Rhode Island eyaletinde kurduğu organizasyonla farklı eyaletlerde metamfetamin ve esrar satan çetenin lideri olmakla suçlanıyordu.

Yetkililer, Alkayısı’nın eşi olduğu belirtilen Christina Lua’nın da mahkemede kara para aklamak için kendisine yardım etmekle ilgili suçlamaları kabul ettiğini açıkladı.

Yerel gazeteler, Alkayısı’nın hakkındaki suçlamaları kabul etmesiyle ilgili habere geniş yer ayırdı. Boston Hoodline haberi, “Türk ‘met baronu’ Reşat Alkayısı uyuşturucu imparatorluğunu Rhode Island’dan yönettiğini itiraf etti” başlığıyla duyurdu.

FBI’ın operasyonuyla yakalanmıştı

FBI, 2020 yılının Ekim ayından itibaren, aldığı mahkeme kararıyla 62 yaşındaki Alkayısı’yı, ABD genelinde büyük çapta uyuşturucu sevkiyatı şüphesiyle takip etmeye ve dinlemeye başladı.

FBI, 8 Temmuz 2021 tarihinde Alkayısı’nın Rhode Island eyaletinin Coventry kasabasındaki çiftlik evine ‘Buz Kedisi Operasyonu’ olarak adlandırdığı bir baskın düzenledi.

Baskında, 160 kilodan fazla saf metamfetaminin yanısıra bir AK-47, seri numarası olmayan bir Glock marka tabancayla iki adet Smith & Wesson marka tabanca, 4 bin 200 mermi ve 23 bin dolardan fazla nakit para ele geçirildi.

Ayrıca, çiftliğin büyük bir kısmına esrar üretmek için ekim yapıldığı belirtildi. Yüzlerce kenevir bitkisinin yer aldığı yasadışı esrar yetiştirilen alanın imha edildiği açıklanırken, uyuşturucu çetesinin lideri olduğu belirtilen Alkayısı ve 7 kişi daha güvenlik güçlerinin yaptığı operasyon sonucunda tutuklanmıştı. Alkayısı ve suç ortakları aleyhine hazırlanan iddianamede toplam 11 sanık yer almıştı.

Tüm sanıkların suçu kabul etmesi bekleniyor

Adalet

Karar duruşmasında cezası belirlenecek

VOA Türkçe’nin haberine göre; metamfetamin içeren 500 gram veya daha fazla maddeyi satmak ve satmak amacıyla bulundurmak suçuna en az 10 yıl ile ömür boyu hapis arasında bir ceza, ayrıca 100 bin dolar para cezası verilebiliyor.

Uyuşturucu kaçakçılığı amacıyla ateşli silah bulundurmak suçlaması, temel uyuşturucu kaçakçılığı suçundan dolayı verilen herhangi bir cezanın sonrasında beş yıl zorunlu hapis cezasını gerektiriyor. Kara para aklama komplosu ve kara para aklama suçlamalarında, en fazla 20 yıl hapis cezası ile 500 bin dolara kadar veya aklanan para miktarının iki katı para cezası öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x