Ünlü ekonomistten vatandaşı kara kara düşündüren tahmin: Doların düşmesi beklenmiyor, seçimden sonrası karanlık!

Bu haberde, Türk Lirası’nın sürekli olarak değer kaybetmesi nedeniyle yatırımcıların döviz ve altın gibi güvenli limanlara yöneldiği belirtiliyor. Ekonomistler, yaklaşan yerel seçimlerin ardından piyasalarda düşüş değil, aksine yükseliş beklendiğini ifade ediyorlar.

Ekonomist Selçuk Geçer, döviz ve altına yatırım yapmaya devam eden insanların bunu kendi kararlarıyla yaptığını vurguluyor. Dövizin ve altının yükseliş eğiliminde olduğunu, bu eğilimin Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimleri gibi küresel gelişmelerle desteklendiğini belirtiyor.

Doların düşmesini beklemeyen Geçer’e göre, doların 31,90’a kadar düştüğü ancak tekrar 32’nin üzerine çıktığına dikkat çekiyor. Geçer’e göre, doların düşmesi Türkiye’nin lehine değil, aksine doların yükselmesi bekleniyor. Bunun nedeni ise kümülatif enflasyonun doların gerçek değerini artırması.

Ekonomist Geçer, stagflasyonun Türkiye’yi ciddi bir krize sürüklediğini ifade ediyor. İnşaat sektörünün daraldığını, para girişinin azaldığını ve yüksek işsizlikle karşı karşıya kalındığını belirtiyor.

Ekonomist yazar Dr. Şeref Oğuz ise, son dönemde dövize olan talebin arttığını ve insanların döviz almak için kuyruklar oluşturduğunu ifade ediyor. Oğuz’a göre, bu durum Türk toplumunun kur üzerinden algı oluşturduğunu ve seçim sonrasında kurun artacağı beklentisinin piyasalarda oluştuğunu gösteriyor.

Sonuç olarak, ekonomistler Türk Lirası’nın değer kaybının devam edeceğini ve piyasalarda doların yükseliş eğiliminde olduğunu ifade ediyorlar. Ayrıca, seçim sonrasında kurun daha da artacağı beklentisinin piyasalarda güçlü bir şekilde hissedildiğini belirtiyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x